Nepieciešama palīdzība? Jautā mums! info@zcredit.lv

Ātrie kredīti no 18 gadiem

Ikviena jaunietis gaida 18 dzimšanas dienu, jo tas ir vecums, kad mēs no bērna pārtopam par pieaugušo un varam iegādāties alkoholu un cigaretes. Taču līdz ar 18 gadu vecumu arī juridiski mēs kļūstam par pieaugušajiem, kas nozīmē kā striktākus likumus un sodus par to pārkāpumiem, tā arī, protams, iespējas brīvi veikt dažādas darbības finanšu jomā. Viena no šādām darbībām ir arī kredīta un ātrā kredīta ņemšana. Un, lai gan ir visai plaši zināms, ka kopš 2013. gada 18 un 19 gadīgajiem jauniešiem ir kļuvis visai sarežģīti atrast kredītiestādi, kura nodrošinās ātro kredītu, tādas tomēr pastāv un arī 18 un 19 gadīgas personas var aizņemties ātro kredītu savām vajadzībām, piemēram, rēķinu apmaksai, izklaidēm vai lielākiem pirkumiem.

Ātrie kredīti, kurus izsniedz nebanku uzņēmumi Latvijā ienāca ap 2007. gadu, kad sāka parādīties pirmās firmas, kuras darbojas šajā jomā. Ātri vien šādi uzņēmumu dibināšana kļuva par modes lietu un izveidojās aptuveni 50 nebanku kreditoru. Tā tie darbojās pārus gadus, līdz 2011. gadā beidzot tikai ieviesta nebanku kreditēšanas uzņēmumu licencēšana, kas uzreiz samazināja šādu uzņēmumu skaitu, bet jau 2013. gadā tika nodibināta Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija, kurai pievienojās lielākā daļa pastāvošo nebanku kreditoru. Šī asociācija vēl vairāk un striktāk sāka regulēt šo nebanku kredītu izsniedzēju sektoru, uzliekot milzīgas licences un licences atjaunošanas summas, kā rezultātā pašlaik pastāv aptuveni 20 stabili nebanku kreditoru uzņēmumi, kuri izsniedz dažāda veida kredītus, tai skaitā arī visparastāko ātro kredītu.

Lai gan Latvijas likumdošanā nepastāv konkrēts likums, kurš nosaka, ka personas, kuras ir jaunākas par 20 gadiem, nedrīkst aizņemties ātro kredītu, kā jau iepriekš minēju 2013. gada 11. februārī Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija, kuras sastāvā ir lielākā daļa Latvijas nebanku kreditoru, pieņēma lēmumu, ka neizsniegs kredītus personām, kuras nav sasniegušas 20 gadu vecumu, kā rezultātā 18 un 19 gadīgie jaunieši zaudēja iespēju aizņemties ātro kredītu no jebkuras firmas, kura nodrošina šāda veida pakalpojumus.

Tātad, ja jauniešiem, kuri nav sasnieguši 20 gadu vecumu, rodas situācija, kad ātri ir nepieciešama konkrēta naudas summa, piemēram, ja ir nepieciešams apmaksāt kādus medicīniskos pakalpojumus, nedaudz pietrūks nauda nākamā mēneša īres maksai vai dzīvokļa vai mājas remonta pabeigšanai, ja rodas pēkšņas problēmas ar automašīnu un nepieciešams remonts, vai vienkārši ir vēlme uzrīkot ballīti, bet alga vai stipendija tiks izmaksāta tikai pēc nedēļas, tiem ir jāmeklē kāds cits veids, kā aizņemties nepieciešamo naudas summu, jo tas būs visai sarežģīti izdarāms, ja ir vēlme aizņemties no nebanku kredītu iestādēm.

Par laimi nebaku kredītiestāžu vidū ir pāris uzņēmumi, kuri nav pievienojušies LNKA biedru lokam, tāpēc šīs iestādes drīkst izsniegt kredītus arī personām, kurām ir tikai 18 vai 19 gadi, lai gan arī šīs personas tik un tā tiek rūpīgi pārbaudītas pirms viņām tiek piešķirti šie kredīti, jo kredītu devējs tik uz tā vēlas būt pārliecināts, ka persona, kura aizņēmās kredītu būs spējīga to arī atmaksāt. Šādas kredītu iestādes, kuras nav LNKA sastāvā un kuras izsniedz kredītus arī tiem cilvēkiem, kuri vēl nav sasnieguši 20 gadu vecumu, ir Credit24, Mogo, VitaCredit un InCREDIT GROUP. Credit24 un InCREDIT GROUP ir kreditori, kuri neprasa ķīlu pie kredīta izsniegšanas, tur pretī Mogo un VitaCredit ir uzņēmumi, kuri savus kredītus piešķir pret auto ķīlu.

Lieta ar ko ik vienam tai skaitā arī 18 gadīgām personām, kuras vēlas aizņemties kredītus, ir jārēķinās ir, ka nebanku kredīta iestāde, no kuras persona plāno aizņemties kredītu, veiks rūpīgu un pamatīgu pārbaudi, pirms garantēs kredīta izmaksu. Pirmkārt, tiks pārbaudītas personas kredītsaistības. Parasti tiek izvērtēts tas, vai personai, kura vēlas paņemt kredītu, ir kavētas vai jau esošas jeb kāda veida kredītsaistības, kas varētu vai nu norādīt uz to, ka persona ar savām finansēm rīkojas neatbildīgi, vai arī uz to, ka personai varētu rasties grūtības ar kredīta atmaksu, pat ja tas ir īstermiņa ātrais kredīts. Kreditori izvērtē arī katras personas līdzšinējo kredītu atmaksas disciplīnu, kurā skatās to, kā tieši personai iepriekš ir veicies ar kredītu atmaksu. Kreditori parasti dziļāk ielūkojas arī esošajās kredītu saistībās un kā tās tiek atmaksātas un visbeidzot, protams arī izvērtē to, kādi ir klienta ienākumi un izdevumi, lai pārliecinātos, ka klients neuzņemas kredīta saistības, kuras viņš nespēs izpildīt. Ja pēc visām šīm pārbaudēm kredīta devējs atzīs, ka persona, kura vēlas aizņemties kredītu, ir piemērota konkrētam kredītam, tad tai tik piešķirts šis kredīts.

Vēl, protams, ik vienam, arī tiem 18 gadīgajiem, kuri vēlas aizņemties kredītu, ir jānodrošina stabili ienākumi, lai vispār kredītu iestāde apsvērtu izsniegt šo kredītu. To sauc par klienta maksātspēju un tā kredīta devējam parāda to, vai debitors varēs vispār atmaksāt to kredīta summu, kuru viņš vēlas aizņemties. Tas arī nozīmē, ka mūsdienās ik vienam, kurš grib paņemt kredītu, vienalga vai tas ir kredīts no bankas, vai ātrais kredīt no nebanku kreditoriem, ir jābūt darba vietai, kā rezultātā personai būs stabili, regulāri ienākumi un daudz vienkāršāk paņemt kredītu, jo darba vieta kreditoriem skaidri parāda, ka persona, pat, ja tai ir tikai 18 vai 19 gadi, ir maksātspējīga un varēs atmaksāt kredītu, kuru ir aizņēmusies.

Un vēl obligāti nosacījumi, lai ik viena persona tai skaitā arī tie, kuriem ir tikai 18 gadu, varētu aizņemties ātro kredītu, ir, ka šīm personām ir jābūt aktīvam bankas kontam un arī tālruņa numuram, kuru persona izmanto regulāri. Šie nosacījumi nodrošina, ka persona, kura aizņemas kredītu ir īsta un netiek veikta krāpšana, jo, tā kā pašreiz lielākā daļa ātro kredītu tiek ņemti internetā, kredītu iestādēm ir nepieciešams efektīvs un galvenais drošs veids, kā nodrošināt, ka kredītu tie piešķir reālai personai.

Lai gan ir sastopamas iestādes, kuras turpina izsniegt ātros kredītus jauniešiem kuri ir 18 un 19 gadus veci, joprojām šī tēma par to, vai šī rīcība ir atbalstāma, ir ļoti aktuāla. Lielākā daļa kreditoru uzskata, ka 18 un 19 gadīgas personas nav spējīgas apmaksāt kredītus, kurus tās ir aizņēmušās, rezultātā vispār atsakoties izsniegt šos kredītus, bet, protams, vairākuma viedoklis nav visu viedoklis. Ja pievērš uzmanību cipariem un statistiskām, tad Latvijā ir aptuveni 20 līdz 30 tūkstoši 18 līdz 20 gadīgo jauniešu, kas ir tikai aptuveni 1.25 procents no visiem Latvijas iedzīvotājiem, kas, protams ir ļoti maz, bet tā kā jaunieši statistiski ir atzīti tieši par vieniem no visatbildīgākajiem kredītu ņēmējiem un kredītu atdevējiem, tad, kāpēc gan lai neļautu arī šim nepilnajam pusotram procentam aizņemties kredītu, ja ar viņu finansiālo situāciju viss ir kārtībā un viņš ir pilnībā maksātspējīgs?