Nepieciešama palīdzība? Jautā mums! info@zcredit.lv

Ātro kredītu industrija Latvijā

Ātro kredītu industrijas uzplaukums sākās vēl pavisam nesenajā 2007. gadā, un tā nebija sagadīšanās, jo šis bija laiks, kad Latvijā valdīja tā saucamie “treknie” gadi, kas bija pateicīgs un ļoti izdevīgs laiks jebkuriem kreditoriem. Šie apstākļi veicināja nebanku kreditēšanas nozares izveidošanos un attīstīšanos, kas, kā zināms, mūsdienās ir kļuvusi par banku kreditēšanas nozares būtiskāko konkurentu, jo ir spējīga un vēlas kreditēt arī to sabiedrības daļu, kurai banku kredīti nav pieejami un tiek liegti.

“Trekno” gadu laikā kreditēšanas pakalpojumu jomā bija novērojams vislielākais pieprasījums, jo vairākums patērētāju bija kredītspējīgi, bet banku un nebanku kredītdevēju aizdevumu izsniegšanas priekšnosacījumi un līgumu nosacījumi bija ievērojami vienkāršāki un patērētājiem pieejamāki nekā tie ir tagad. “Trekno” gadu laikā valsts ekonomiskas stāvoklis un līdz ar to arī iedzīvotāju ienākumu līmenis bija ievērojami augstāks, tāpēc daudzi patērētāji sajuta sevī kredītspēju un aizņēmās kredītus, daudz nedomājot par kredīta riskiem, jo šķita, ka tāds ienākumu līmenis saglabāsies arī turpmākos gadus. Tomēr tā nenotika, un “treknie” gadi beidzās ar ekonomisko krīzi, no kuras Latvija atkopjas vēl joprojām, cīnoties arī ar tā laika kredītņēmējiem, kurus šodien ir piemeklējusi kredītnespēja.

Šo kredītnespēju un negatīvās kredītvēstures mūsdienās izmanto nebanku kredītdevēji, piedāvājot aizdevumus arī tiem patērētājiem, kuriem ir vāja kredītspēja un negatīva kredītvēsture, kas vairākumā gadījumu tika sabojāta tieši pirmskrīzes periodā. Par šādu rīcību nebanku nozare tiek pelta un nomelnota, bet, kā zināms, kamēr būs pieprasījums, būs arī piedāvājums, tāpēc neviens neko šai nozarei pašlaik nevar padarīt, tik vien kā ierobežojot tās darbību ar tādiem vai citādiem likumiem.

Nebanku kreditēšanas nozare mūsdienās piedāvā tādus kreditēšanas pakalpojumus kā ātrie kredīti, auto, patēriņa un pat hipotekārais kredīts, kā arī līzings. Jāsaka, ka nebanku nozare arvien attīstās ne vien piedāvāto kreditēšanas pakalpojumu ziņā, bet arī klientu, apgrozījuma, peļņas, kredītportfeļa un citu rādītāju pieauguma ziņā.

Kā vēsta 2013. gada dati, Latvijas nebanku nozarē darbojās 18 licenzētie kredītdevēji (nelicenzētos nemaz neskaitot), tika izsniegti aizdevumi 348347,0 tūkstošu eiro apmērā, tika izsniegti patēriņa kredīti 6% apmērā no kopējā patēriņa kredītu skaita, tika izsniegti kredīti mājsaimniecībām 1% apmērā no kopējā kredītu skaita mājsaimniecībām, tika gūta peļņa 38,4 miljonu eiro apmērā.

Kā redzams, šie rādītāji ir visai iespaidīgi, turklāt, tie arvien turpina augt. Šķiet, tāda tendence saglabāsies līdz nebanku nozari neskars šo jomu ierobežojošie likumi, pie kuru izstrādes pašlaik valsts intensīvi strādā.

Author Info

Ilze Kļaviņa