Nepieciešama palīdzība? Jautā mums! info@zcredit.lv

Iemesli, lai neizvēlētos ātros kredītus

Ātro kredītu industrija ir viena no nopeltākajām kreditēšanas nozarēm, jo ātrie kredīti tiek izsniegti arī tādiem patērētājiem, kuru kredītspēja un kredītvēsture patiesībā neļauj aizņemties kredītus. Ātro kredītu aizdevēji tiek nomelnoti tā, ka varētu padomāt, ka tie ar varu spiež cilvēkus aizņemties kredītus, ievelkot tos nebeidzamā un smagā parādu gūstā. Kāpēc, piemēram, alkohola un cigarešu ražotāji un tirgotāji netiek tik atklāti pelti un no valsts puses ierobežoti? Tie taču arī ievelk cilvēkus atkarību gūstā un pakļauj to veselību briesmām! Kā cilvēki labprātīgi un pēc pašu iniciatīvas izvēlas lietot alkoholu un cigaretes, tāpat tie izvēlas arī aizņemties ātros kredītus. Cilvēki, kā vienā, tā otrā gadījumā, ir informēti par potenciālajām briesmām un riskiem, un izvēle pakļaut vai nepakļaut sevi tiem paliek to pašu ziņā. Ja cilvēki saskarsies ar negatīvu pieredzi, vainot tie varēs tikai un vienīgi sevi pašu, jo neviens tiem neuzspieda lietot alkoholu vai cigaretes, vai aizņemties ātro kredītu.

Kā ikvienai lietai vai parādībai, arī ātrajiem kredītiem, protams, ir savi plusi un mīnusi. Ja reiz iesākām ar tik dramatisku situācijas izklāstu ātro kredītu jomā, apskatīsim tieši ātro kredītu trūkumus.

Pirmais un būtiskākais trūkums, kā dēļ ātro kredītu industrija arī tiek nopelta, ir fakts, ka ātro kredītu aizdevēji izsniedz kredītus patērētājiem, kuru kredītvēsture un kredītspēja pēc būtības to neatļauj, proti, tiem ir negatīva kredītvēsture un vāja kredītspēja, kas pakļauj riskam ne vien kredītdevēju, bet arī kredītņēmēju. Kredītdevējs riskē ar to, ka kredītņēmējs dēļ nepietiekošiem līdzekļiem un bezatbildības var neatgriezt aizņemto summu, tādējādi pakļaujot kredītdevēju finansiālu zudumu riskam. Turpretī kredītņēmējs riskē iestigt parādsaistībās, jo tam ir vāja maksātspēja (nestabili, neregulāri, nepietiekoši ienākumi) un negatīva kredītvēsture (kas liecina par sliktu maksājumu disciplīnu, bezatbildīgu un paviršu attieksmi pret kredītsaistībām).

Tomēr pats būtiskākais ātro kredītu trūkums ir augstās procentu likmes – gan gada procentu likmes, gan soda procentu likmes, kas tiek piemērotas par maksājumu kavēšanu vai izlaišanu. Ja, piemēram, banku kreditēšanas pakalpojumiem gada procentu likmes ir mērāmas vien pāris desmitos procentu, tad ātrajiem kredītiem tās ir mērāmas vairākos simtos procentu. Tomēr jāmin fakts, ka gan banku, gan nebanku kreditēšanas nozarē gada procentu likmes tiek aprēķinātas pēc GPL formulas, kas sākotnēji ir izstrādāta ilgtermiņa pakalpojumu gada procenta likmju aprēķināšanai, bet, kā zināms, ātrie kredīti ir īstermiņa pakalpojumi – loģiski, ka pielietojot vienu GPL formulu gan ilgtermiņa, gan īstermiņa pakalpojumu gada procentu likmju aprēķināšanai, veidojas būtiskas, matemātiskas atšķirības.

Tā kā ātro kredītu atmaksas termiņš ir vidēji viens mēnesis, kas, jāatzīst, ir īss laika periods, tāpēc ātro kredītu aizdevēji, it kā paredzot kredītņēmēju nespēju atmaksāt aizdevumu tik īsā laikā, ir paredzējuši arī pagarināšanas maksas. Ātrā kredīta atmaksas termiņu iespējams pagarināt vēl līdz vienam mēnesim par, piemēram, nedēļu, divām, trijām vai četrām nedēļām, katram pagarinājumam piešķirot konkrētu izcenojumu.

Kā redzams, arī ātrajiem kredītiem ir trūkumi, tomēr, kā jau sākotnēji tika pieminēts, tie vienlaicīgi ir arī riski, kas ir jāapzinās. Zinot šos riskus, jums pašiem ir jāizvēlas, vai aizņemties ātros kredītus vai tomēr izvairīties no tiem.