Nepieciešama palīdzība? Jautā mums! info@zcredit.lv

Ko darīt, ja nav iespējams atmaksāt kredītu?

Ja atrodoties kredītsaistībās jūs pēkšņi skar kādas finansiāla rakstura grūtības, piemēram, jūs esat zaudējis darbu, esat pazemināts amatā, jums ir samazināts atalgojums, jūsu ģimenē notiek tās pieaugums, jūs esat nomainījis dzīvesvietu u.tml., kā rezultātā jūs esat zaudējis savu kredītspēju, proti, jūs vairs neesat spējīgs pilnā apmērā un laikā veikt kredīta ikmēneša maksājumus, nekādā gadījumā neignorējiet šīs problēmas un neceriet uz to, ka tās atrisināsies pašas par sevi.
Jāuzsver, ka ziņošana par maksātnespēju ir kredītņēmēja nevis kredītdevēja pienākumos. Tāpat jāuzsver arī tas, ka ikviens nepilnīgs, kavēts vai vispār neveikts kredīta maksājums bojā kredītvēsturi, tādējādi apgrūtinot vai pat vispār aizliedzot jums tiks pie jebkāda aizdevuma no jebkāda kredītdevēja nākotnē. Tieši šī iemesla dēļ gadījumā, kad jūs konstatējat savas kredītspējas vājināšanos, nekavējoties konsultējieties ar savu kredītdevēju, lai rastu jūsu problēmsituācijai piemērotāko atrisinājumu.

Viens risinājums, ko kredītdevējs šādā situācijā var piedāvāt savam klientam jeb kredītņēmējam, ir kredīta brīvdienas. Kredīta brīvdienas ir kredītsaistību periods, kura laikā kredītdevējam tiek maksāti tikai kredīta procenti vai kredīta pamatsumma bez procentu maksājumiem. Pirmais variants, kad tiek maksāti tikai procentu maksājumi, ir populārāks un izplatītāks, jo ir izdevīgāks ne vien kredītņēmējam, bet arī kredītdevējam. Jāpiemin, ka gadījumos, kad finansiālā situācija ir īpaši bezcerīga un nopietna, nereti tiek atlikti gan procentu maksājumi, gan pamatsummas maksājumi, bet uz laiku līdz 6 mēnešiem.

Būtiski pieminēt, ka kredīta brīvdienas var iegūt tikai tie kredītņēmēju, kuru aizdevuma summa nav mazāka par 1400 eiro. Kredīta brīvdienu ilgums tiek noteikts, balstoties uz kredītņēmēja individuālo situāciju, bet tas vienmēr ir konkrēts periods, nevis mistisks laiks kaut kad nākotnē, kad kredītņēmējs iespējams būs gatavs atsākt kredīta pilnīgu atmaksu. Runājot par kredīta brīvdienu ilgumu, jāuzsver, ka kredīta brīvdienas iespējams izmantot tikai reizi gadā. Jāpiemin arī tas, ka pēc kredīta brīvdienu beigām kredīta ikmēneša maksājumi kļūs nedaudz lielāki, tādējādi kompensējot kredītdevēja finansiālos zudumus, kas radušies kredīta brīvdienu laikā, jo kredītdevējam tas ir dārgs pakalpojums.

Ja tādu vai citādu iemeslu dēļ kredīta brīvdienu piešķiršana tiek atteikta, finansiāli grūtā situācijā kredītdevēju pienākums ir piedāvāt kādus citus risinājumus, kas varētu kaut nedaudz atvieglot kredītņēmēja problēmsituāciju, piemēram, citādu atmaksas grafiku vai nosacījumus. Jāatgādina, ka finansiālo grūtību gadījumā ne vien kredītdevējam ir jāmēģina tās atrisināt, bet arī pašam kredītņēmējam, meklējot kādas nepieciešamā finansējuma alternatīvas, lai atgūtu iepriekšējo kredītspēju, piemēram, meklējot papildus ienākumu avotus vai samazinot savus ikdienas tēriņus, kas ilgtermiņā var veidot ievērojamu iekrājumu summu.