Nepieciešama palīdzība? Jautā mums! info@zcredit.lv

Kredīta brīvdienas

Kredīta brīvdienas ir kredītsaistību periods, kurā debitors kreditoram maksā tikai aizdevuma procentus vai tikai aizdevuma pamatsummu bez procentiem. Kā rāda pieredze, kredīta brīvdienu veids, kurā tiek maksāti tikai aizdevuma procenti, ir izdevīgāki kā kredītņēmējam, tā arī kredītdevējam, tāpēc tas ir guvis plašāku atzinību un popularitāti.

Kredīta brīvdienas tiek piešķirtas kā banku, tā arī nebanku kreditēšanas pakalpojumiem, tomēr par nožēlu jāatzīst, ka nereti kredīta brīvdienu piedāvāšana ir tikai mārketinga triks klientu piesaistei, jo kurš gan nevēlētos kādu laiku maksāt tikai aizdevuma procentus vai pamatsummu, taču viss nav tik vienkārši, kā sākumā varētu šķist – kredīta brīvdienas tiek piešķirtas tikai konkrētu nosacījumu apstākļos, kurus turpinājumā apskatīsim.

Protams, kredīta brīvdienas nav tikai mārketinga triks, bet arī reāls instruments kreditēšanas pakalpojumu optimizēšanai un patērētāju tiesību aizsardzības veicināšanai. Galvenā kredīta brīvdienu funkcija ir debitora kredīta sloga mazināšana situācijās, kad debitoram ir pēkšņi un strauji samazinājušies ienākumi vai ir skārušas kādas citas finansiāla rakstura problēmas, piemēram, debitors ir palicis bez darba un līdz ar to arī bez stabiliem ienākumiem, debitoram ir noticis ģimenes pieaugums, kas pieprasa papildus finanšu līdzekļus, kā arī ir radušās citas grūtības ar aizdevuma atmaksu.

Ja debitoru ir skārušas jebkāda veida finansiālās problēmas un kredītnespēja, tam obligāti ir jāvēršas pie sava kredītdevēja, lai informētu to un kopīgi meklētu problēmsituācijas risinājumu, nevis gaidīt, kad problēmas atkāpsies vai kreditors interesēsies par radušos situāciju. Kredīta brīvdienas ir debitora interesēs, tāpēc kredītnespējas gadījumā iniciatīva ir jāizrāda tieši debitoram nevis jāgaida uz kreditora interesi. Pirms vēršanās pēc palīdzības un kredīta brīvdienu lūgšanas ir jāiepazīstas ar nosacījumiem, kādos tiek piešķirtas kredīta brīvdienas.

Lai pretendētu uz kredīta brīvdienu iegūšanu, aizdevuma summai ir jābūt vismaz 1400 eiro apmērā. Ja kredītspēja ir zaudēta darba zaudēšanas dēļ, pirms kredīta brīvdienu lūgšanas ir jānoformē bezdarbnieka statuss, kas ir izdarāms jebkurā no Nodarbinātības Valsts aģentūrām.

Kredīta brīvdienu termiņš ir atkarīgs no debitora individuālās situācijas, un gadījumā, ja situācija ir tiešām nopietna, var tikt atcelti gan procentu, gan pamatsummas maksājumi līdz pat 6 mēnešiem, kas, kreditoru prāt, ir pietiekoši ilgs laiks, lai atrisinātu radušos problēmsituāciju.

Jāuzsver, ka kredīta brīvdienu opciju iespējams izmantot tikai reizi gadā. Tāpat jāuzsver arī tas, ka pēc kredīta brīvdienu izmantošanas ikmēneša kredīta maksājumi būs nedaudz lielāki (par 0,5% līdz 2%), tādējādi sadārdzinot arī kopējās kredīta izmaksas, tāpēc kredīta brīvdienas ieteicams izmantot tik tiešām nopietnās bezizejas situācijās nevis ļaunprātīgos nolūkos, par ko pēc tam var nākties dārgi samaksāt.

Ja finansiālo grūtību un kredītnespējas gadījumā debitoram kredīta brīvdienu piešķiršana tiek atteikta, kreditora pienākums ir meklēt kādu citu, debitora situācijai piemērotu risinājumu, kas varētu atvieglot radušos problēmsituāciju, piemēram, citādu kredīta atmaksas grafiku vai noteikumus.