Nepieciešama palīdzība? Jautā mums! info@zcredit.lv

Kredītkarte vai debetkarte?

Sabiedrībā jēdzieni “kredītkarte” un “debetkarte” ļoti bieži tiek jaukti un lietoti kā sinonīmi, tomēr ir jāzina, ka tās ir divas dažādas kartes, kurām ir dažādas funkcijas un pielietojums. Protams, katrai no tā ir savas priekšrocības un trūkumi, tāpēc vienam cilvēkam piemērotāka būs kredītkarte, bet otram cilvēkam izdevīgāk būs lietot debetkarti. Lai saprastu, kā šīs kartes atšķiras un kādas ir tos priekšrocības un trūkumi, ir ar tām jāiepazīstas.

Kredītkarte ir elektroniskā bankas maksājumu karte, kas paredzēta neskaidras naudas darījumiem un norēķiniem par precēm un pakalpojumiem, izmantojot bankas POS termināļus vai bankas automātus, ja nepieciešams izņemt skaidru naudu. Kredītkarti, protams, var izmantot arī norēķiniem interneta vidē. Kredītkartēm tiek piešķirts konkrēts kredīta limits, kas pielāgots klienta individuālajām vēlmēm un iespējām un kura ietvaros iespējams tērēt naudas līdzekļus arī tādā situācijā, kad savi personīgie finanšu līdzekļi bankas kontā ir izsīkuši. Tā kā kredītkartes lietošana, tieši tāpat kā kredīts, ir neesošas naudas lietošana, tad kredītkarte ir uzskatāma par pirmo banku industrijas kreditēšanas veidu. Iztērētais kredīta limits, protams, ir arī jāatmaksā. Kredītdevēji piedāvā divus kredīta limita atmaksas veidus – ar vai bez procentiem, kas tiek noteikts līguma noslēgšanas brīdī. Kredītkartēm tiek piemērotas arī atlaižu karšu funkcijas, kas darbojas ne vien lokāli, bet arī starptautiski. Tā kā kredītkartes tiek lietotas pēc starptautiskās ISO kvalitātes sistēmas standartiem, ar tām iespējams norēķināties arī ārvalstīs, ne vien valstīs, kurā tās izsniegtas. Jāpiemin, ka daudzo priekšrocību dēļ kredītkartēm ir piemērota salīdzinoši augsta gada uzturēšanas maksa, kas ir mērāma pat vairākos simtos eiro.

Debetkarte ir elektroniskā bankas maksājumu karte, kas paredzēta neskaidras naudas darījumiem un norēķiniem par precēm un pakalpojumiem, izmantojot bankas POS termināļus, bankomātus, ja nepieciešama skaidras naudas izņemšana, vai internetu. Lietojot debetkarti, iespējams norēķināties tikai ar tiem finanšu līdzekļiem, kas ir personas bankas kontā, proti, ja personas bankas kontā finanšu līdzekļu nav, tad ar debetkarti norēķināties nav iespējams. Mēģināt jau var, bet maksājums tiks noraidīts ar norādi, ka bankas kontā ir nepietiekoši naudas līdzekļi. Ņemot vērā to, norēķinoties ar debetkarti, tiek pielietoti tikai personas bankas kontā esošie finanšu līdzekļi, nekas nevienam par to nebūs jāmaksā, kā tas ir kredītkaršu gadījumā. Debetkartēm ļoti reti tiek piemērotas atlaižu karšu funkcijas, it īpaši ārvalstīs. Tā kā vairākumā gadījumā valstis veido un ievieš savu individuālo debetkaršu sistēmu, tad ar daudzām debetkartēm norēķināties ārvalstīs nemaz nav iespējams. Ja salīdzinām ar kredītkartēm, tad debetkartēm ir zema gada uzturēšanas maksa, kas nepārsniedz pāris desmitus eiro.
Izvēlieties savām vēlmēm un iespējām piemērotāko karti, noformējiet to jebkurā Latvijas komercbankā un sāciet izmantot tās sniegtās priekšrocības jau šodien!