Nepieciešama palīdzība? Jautā mums! info@zcredit.lv

Kredīts no privātpersonas

Ja esi nokļuvis situācijā, kad tev ir nepieciešami papildus naudas līdzekļi, bet tev nav iespējams saņemt kredītu vai oficiālu aizdevumu no kādas kredītu iestādes, kā tas var būt, ja, piemēram, esi palicis bez darba vai tavi ienākumi ir neregulāri, tad viena no izejām ir saņemt kredītu no privātpersonas, jo tas ir veids kā iegūt naudas aizdevumu, bez došanās pie kāda no Latvijā strādājošiem kreditoriem.

Pamatā kredīts jeb aizdevums no privātpersonas ir finanšu pakalpojuma veids, kad viena fiziska persona jeb privātpersona izsniedz kredītu otrai privātpersonai. Vienojoties par aizdevumu visbiežāk tiek noslēgts līgums, kurā abas puses vienojas ne tikai par aizdevuma summu un tā atdošanas termiņiem, bet arī par kredīta procentu likmēm, ja tās pieprasa aizdevējs.

Pirms ātro kredītu ienākšanas Latvijas tirgū, šie kredīti no privātpersonām bija ļoti izplatīti, jo, tā kā komercbankas neizsniedza nelielus īstermiņa kredītus, privātpersonu aizdevumi praktiski bija vienīgais veids, kā iegūt salīdzinoši nelielas summas aizņēmumu jeb mikro kredītu. Taču tagad kredīti no privātpersonām kļūst arvien retāka parādība, un cilvēkiem tie vairs nav nepieciešami, jo pašreiz ir pieejama virkne dažādu ātro kredītu tipi sākot no auto kredītiem, kuri ir speciāli domāti automašīnas iegādei, līdz kredītiem, kurus tu vari aizņemties, ja tev mazliet pietrūkst ikdienas tēriņiem, bet tava alga ir tikai vēl pēc pāris dienām.

Par spīti tam, aizņēmumi no privātpersonām tomēr mēdz būt izdevīgi un arī ļoti ērti. Šis kredīts var būt tava vienīgā iespēja saņemt nepieciešamos līdzekļus, ja tava kredītvēsture ir sabojāta iepriekšējo kredītsaistību dēļ, jo pat ātro kredītu izsniedzēji ne labprāt nodrošina kredītu personai ar sliktu kredītvēsturi. Kredīts no privātpersonas arī var būt veids, kā tu vari saņemt kredītu, bez nepieciešamības ik mēnesi papildus daļai no kredīta bāzes summas atmaksāt arī kredīta procentus. Tā kā fiziskas personas nav ne banka, ne kredītiestāde tie var atļauties aizdod naudu arī bez procentu piemērošanas. Un, lai gan šādā gadījumā aizdevējs atpakaļ saņems tikai to summu, kuru tas aizņēmās, privātpersonām parasti svarīgāk ir atgūt aizdoto summu, nekā iegūt peļņu no aizņēmuma procentu likmes maksājumiem.

Negatīvās šāda veida kredīta puses ir, ka, aizņemoties kredītu no draugiem, radiem vai ģimenes locekļiem, tie nereti var jautāt, kam šis aizņēmums tiem ņemts, jo cilvēki bieži nevēlas aizdot naudu, nezinot, kam tā tiks tērēta. Tāpēc, ja tu īsti nevēlies atklāt sava kredīta iztērēšanas mērķi, piemēram, kā tas var būt, ja tev ir nepieciešams aizdevums, lai atmaksātu citus parādus, tad ieteiktu griezties pie kāda no Latvijas nebanku kreditoriem un censties iegūt kredītu šādā ceļā. Vēl viena problēma, kas var rasties, īpaši, ja tu izlem aizņemties kredītu no privātpersonas, kura tev ir nepazīstama vai maz pazīstama, ir iespēja, ka šī persona, tā vietā, lai godīgi tev aizdotu naudu, apkrāpj tevi, iekasējot no tevis komisijas maksas par dažādu dokumentu nokārtošanu, bet nepiešķirot tev pašu aizdevumu.

Lai izvairītos no šādas situācijas, iesaku obligāti noslēgt līgumu ar personu, no kuras tu aizņemies kredītu. Šim līgumam optimālajā gadījumā vajadzētu būt notāra apstiprinātam un tajā vajadzētu būt atrunātiem visiem ar piešķirto kredītu saistītajiem noteikumiem un darbībām dažādos gadījumos, kas nodrošina, ka, nākotnē neradīsies problēmas, ja kāda no pusēm nepilda līgumā noteiktos noteikumus. Vēl jo vairāk notāra apstiprināts līgums arī dod iespēju nopietnu problēmu gadījumā vērsties tiesā un atrisināt radušās problēmas šādā veidā. Un šādu līgumu vajadzētu noslēgt ne tikai gadījumos, ja tu aizņemies no nepazīstamas personas, bet arī tad, ja tu aizņemies naudu no vecākiem vai turīgākiem radiniekiem, jo šādi tu vari izvairīties no tā, ka tu sabojā attiecības ar kredīta aizdevēju tikai tāpēc, ka nespēj atmaksāt kredītu vai tev nepatīk noteikumi, kurus šī persona uzstāda.

Kredītiem no privātpersonām, kā ikvienam aizdevumam, ir gan savi plusi, gan mīnusi, jo, lai gan šāds kredīts ir iespēja saņemt naudu pat, ja tu neatbilsti noteikumiem, kādus bankas un nebanku kreditori nosaka, lai cilvēks varētu saņemt kredītu, kā arī, aizņemoties kredītu no fiziskas personas, tu vari saņemt kredītu par dažādām summām, sākot no pavisam nelielām, līdz pat summām kas mērāmas tūkstošos, tie tomēr var būt nedroši un sabojāt tavas attiecības ar kredīta izsniedzēju, īpaši, ja jūsu starpā nav noslēgts līgums par šo kredītu. Tāpēc, pirms izlem aizņemties jebkādu kredītu, bet jo īpaši kredītu no privātpersonas, rūpīgi izvērtē visas savas iespējas un zini savas tiesības, lai tava kredīta ņemšanas pieredze ir pēc iespējas pozitīvāka un labāka.

Author Info

Ilze Kļaviņa