Nepieciešama palīdzība? Jautā mums! info@zcredit.lv

Vai vajadzētu pilnībā atteikties no kredītiem?

Šķiet, ikviens vēlētos dzīvi bez kredītiem, jo ikviens, kurš ir saskāries ar jebkāda veida kredītsaistībām, zina, kāds morāls un finansiāls slogs tas patiesībā ir. Jāatgādina, ka kredīts pēc būtības nav labprātīga un izklaidējoša izvēle, bet gan finansiāla palīdzība, pēc kuras vēršas tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumos un liktenīgā piespiedu kārtā.

Tie, kas zina, ka kredīts nav nekāda medusmaize, jo ir ar to saskārušies personīgi vai vismaz ir dzirdējuši par šo nastu, izvairās no kredītsaistību dibināšanas. Kāpēc kredīts ir tik nepatīkams?

  • Pirmkārt, kredīts, kas pēc būtības ir parāds, “nav brālis”. Šķiet, nevienam nav patīkami atrasties parādsaistībās, proti, būt kādam parādā naudu.
  • Otrkārt, kredīts ir dārgs pakalpojums, kura dārdzību veido šī pakalpojuma pievienotā vērtība, proti, iespēja iegūt papildus naudu, kad sava personīgā nauda nav pietiekoša. Kuram gan nepatīk iegūt kāroto preci vai pakalpojumu uzreiz, maksājot par to vēlāk?

Kamēr vien savi personīgie finanšu līdzekļi ir pietiekoši vai to nepietiekamības gadījumā ir iespēja tos aizņemties no, piemēram, radiem vai draugiem, bez kredīta no banku vai nebanku kredītdevējiem ir iespējams iztikt. Tomēr tad, kad sava personīgā nauda ir aptrūkusies un kad nav iespējams to no neviena aizņemties, bet obligātie izdevumi ir jāveic, var rasties akūta nepieciešamība pēc aizdevuma no kāda kreditora. Šķiet, lieki piebilst, ka ir muļķīgi ņemt kredītu tad, kad personīgā maksātspēja ir vāja. Citādi ir tad, kad maksātspēja ir zudusi uz neilgu brīdi, piemēram, pāris dienas pirms algas vai kādu citu ienākumu dienas.

Cilvēkam var būt pietiekoši un stabili savi personīgie finanšu līdzekļi jeb var būt maksātspēja, bet tas var vēlēties veikt kādu nopietnu, lielu un dārgu pirkumu ilgtermiņam, piemēram, mājokli vai automašīnu. Šķiet, tikai retais var atļauties veikt tādu pirkumu uzreiz, neiesaistoties nekāda veida kredītsaistībās. Tāda iespēja var būt tikai tiem, kuriem ir milzīgi finanšu iekrājumi, kas sakrāti ilgtermiņā vai īstermiņā no ļoti apjomīgiem ienākumiem. Pārējiem šāda veida pirkumiem nākas ņemt kredītu.

Nobeigumā jāsecina, ka bez kredītsaistībām iespējams iztikt tikai tik ilgi, kamēr savas finanses ir vismaz tik pietiekošas, lai segtu obligātās izmaksas, kamēr ir iespējams tās aizņemties no kādas privātpersonas, kamēr nav nepieciešams veikt kādu dārgu ilgtermiņa pirkumu. Pārējās situācijās, šķiet, arī principiāli atsakoties no kredītiem, nāksies piespiedu kārtā izmantot kredītu sniegtās priekšrocības. Cik tās izrādīsies veiksmīgas un cik dārgi tās rezultātā izmaksās, ir jau cits stāsts.